Blog

16 listopada 2017

Święta w stylu skandynawskim

Święta w stylu skandynawskim to wymarzony czas dla miłośników minimalizmu i prostych form, które dostarczają do wnętrz domów mnóstwa ciepła, przytulności i harmonii. Przygotowanie świąt w skandynawskim stylu jest banalnie proste. Jak je zorganizować?

Styl skandynawski na święta w mieszkaniu

„Im mniej tym więcej” – tak można streścić ideę stylu skandynawskiego, który wyróżnia się minimalnymi formami i stonowanymi kolorami – najlepiej w odcieniach bieli, szarości i pastelowych barw. Widoczne są w nim również naturalne materiały jak szkło, drewno, papier czy kamień. Wszelkie dodatki w tej konwencji powinny być spójne i tworzyć harmonijną całość. Styl skandynawski to również ciepłe miękkie materiały, dlatego w domach nie powinno zabraknąć komfortowych pledów, poduszek i włochatych dywanów. Świąteczny stół można zaaranżować w sposób niezwykle prosty, a jednocześnie elegancki – ułożyć na nim gładki, np. lniany obrus w stonowanych barwach. Na takim stole nie powinno zabraknąć akcentów świetlnych, takich jak delikatne świeczniki i dekoracyjnie świeczki, a także elementów naturalnych – ceramicznych wazonów czy wiklinowych koszy. Więcej o aranżacji stołu na święta w stylu skandynawskim pisaliśmy tutaj:

Choinka w styl skandynawskim

Drzewko świąteczne w stylu skandynawskim jest minimalistyczne, co wcale nie znaczy, że nudne. Taka choinka nie powinna przytłaczać mnóstwem kolorowych świecidełek i ozdób. To, co ją wyróżnia to niewielka ilość dekoracji utrzymanych w subtelniej kolorystyce. Nie brakuje wśród nich ozdób słomianych i drewnianych, ale także np. piór w różnych, lecz raczej stonowanych barwach. Najlepiej, by ozdoby na choince nawiązywały do barw i stylu wnętrza mieszkania. Warto pamiętać, że duże znaczenie ma również kosz pod choinkę. W tym przypadku najlepiej sprawdzi się ten wykonany z wikliny lub owinięcie doniczki materiałem w delikatnej barwie. Będzie to wyglądało znacznie lepiej niż tradycyjny metalowy stojak. Można pokusić się również o gotowe dekoracyjne drzewko w stylu skandynawskim, np. choinkę bez ozdób, wykonaną z patyczków.

Ozdoby na święta w stylu skandynawskim

Dzięki inspiracjom Broste Copenhagen każdy miłośnik eleganckiego minimalizmu znajdzie coś dla siebie. Z pewnością – w świąteczny klimat idealnie wpisują się skandynawskie motywy, takie jak renifery, gwiazdki, sople lodu czy płatki śniegu. Mogą być zarówno na bombkach na choinkę, jak i samodzielnych ozdobach i prezentach (np. ciepły sweter czy skarpetki z aplikacją renifera). Wśród dekoracji nie brakuje także papierowych ozdób origami o geometrycznych kształtach. Mieszkańcy Skandynawii szczególnie upodobali sobie dekoracje świetlne, które umieszczają np. w postaci ażurowych wzorów, podświetlonych LED-owymi światełkami. Te prezentują się wyjątkowo, dodając klimatu. Jednocześnie – dzięki swej jasnej barwie – optycznie powiększają przestrzeń. Mogą to być podwieszane pod sufit gwiazdki na miedzianym lub naturalnym sznurku lub też lampki choinkowe o ciepłym świetle.

Prezenty na święta w stylu skandynawskim

Choć Skandynawia kojarzy się z surowością i zimnem, to wnętrza urządzone w tym stylu wcale nie muszą takie być. Wszystko za sprawą dodatków i puchowych materiałów – miękkich koców, ciepłego światła czy naturalnych akcentów jak drewno. Poza tym, styl skandynawski łączy subtelne dekoracje z funkcjonalnością, dzięki czemu prezenty w tym stylu okażą się strzałem w dziesiątkę. Spośród licznych inspiracji można wybrać zarówno elegancki wazon, jak i lnianą serwetę na stół oraz świeczki i lampiony, które będą cieszyć również po świętach. Dla dzieci warto wybrać oryginalne skandynawskie drewniane zabawki i ozdoby, które dzięki swej prostocie i wysokiej jakości wykonania z naturalnych materiałów posłużą przez wiele lat i w dorosłym życiu będą wspaniałą pamiątką z dzieciństwa.

Broste Copenhagen
About Redakcja

Leave a Reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Koszyk